Leczenie zębów w narkozie – co trzeba o nim wiedzieć?

Leczenie zębów w narkozie to rozwiązanie, po które można sięgnąć w wielu wypadkach. To właśnie ten typ leczenia umożliwia ingerencję w jamę ustną pacjenta bez ryzyka, że będzie ona dla niego bolesna. Po narkozę sięga się stosunkowo rzadko, bo ten typ znieczulenia może być obciążeniem dla organizmu. Jak przebiega leczenie zębów w narkozie? Co trzeba o nim wiedzieć?
Kiedy przeprowadza się leczenie w narkozie?
W przypadku większości zabiegów wykonywanych w obrębie jamy ustnej wystarcza znieczulenie miejscowe. Jednak są sytuacje, w których konieczne jest uśpienie pacjenta. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku osób cierpiących na paniczny lęk spowodowany wizytami u stomatologa. Takie leczenie jest także wskazane w przypadku osób, które zmagają się z różnego typu upośledzeniami albo z innych względów zdrowotnych nie mogą poddać się tradycyjnym procedurom dentystycznym.
Leczenie zębów pod narkozą – dwie metody znieczulenia
Jeśli chodzi o leczenie zębów pod narkozą, to można wyróżnić dwie metody jej podania – dożylną i wziewną. Obie dają bardzo szybkie efekty. Wystarczy kilka minut, by po podaniu znieczulenia pacjent został wprowadzony w głęboki sen. Oczywiście w obu przypadkach kluczowe jest odpowiednie obliczenie dawki użytego specyfiku. W tym wypadku nie ma mowy o uniwersalnych rozwiązaniach. Dawka musi być dobierana w taki sposób, by była ona skuteczna i bezpieczna. Ilość produktu jest także dobierana ze względu na to, jak długo ma trwać sam zabieg. Pacjent nie powinien obudzić się w trakcie niego, ale równocześnie powinien też jak najszybciej dojść do siebie.
Jak przebiega leczenie zębów w narkozie?
Leczenie w narkozie wymaga współpracy pomiędzy dwoma zespołami — anestezjologicznym oraz stomatologicznym lub chirurgicznym. Oznacza to, że oprócz stomatologa i anestezjologa na sali znajduje się też pielęgniarka anestezjologiczna i profesjonalna asystentka stomatologiczna. Leczenie zębów w narkozie pozwala na wykonanie go jednoetapowo. Nie ma powodu, by dzielić leczenie na wiele wizyt, bo narkoza umożliwia wykonanie wszystkich niezbędnych czynności przy jednym podejściu. Pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu, a jego odruchy obronne są zniesione. To wszystko sprawia, że leczenie przebiega sprawniej, szybciej i jest mniej uciążliwe dla pacjenta. Tym samym jego efekt może zostać osiągnięty w krótszym czasie.