Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę są kursy sepowskie i dlaczego cieszą się tak ogromną popularnością. Otóż, na szkolenie SEP powinna zdecydować się każda osoba, która chce pracować w zawodzie elektryka. Każdy, kto myśli o tego rodzaju szkoleniu, powinien dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.
Czym są uprawnienia SEP?
SEP to skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich, czyli organu, który jest odpowiedzialny za wydawanie uprawnień dla kandydatów do pracy w zawodzie elektryka.
Z racji tego, że elektryk to zawód, który jest z reguły bardzo dobrze opłacany, coraz większa liczba osób myśli o zdobyciu uprawnień. Sama praktyczna wiedza bowiem nie wystarczy, by podjąć pracę związaną z elektryką. Należy być w posiadaniu oficjalnych dokumentów, które będą potwierdzeniem wiedzy i umiejętności. Kursy sepowskie zazwyczaj kończą się egzaminem, którego pozytywny wynik honorowany jest przez wszystkich pracodawców. Nie wszyscy wiedzą o tym, że kursy zawodowe SEP mogą dotyczyć nie tylko sieci elektrycznych, ale także energetycznych i gazowych.
Co warto wiedzieć o szkoleniach SEP?
Jeśli chodzi o SEP szkolenie, to na jego temat wciąż krąży wiele mitów. Dlatego warto tę wiedzę usystematyzować.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć , w jaki sposób zdobywa się uprawnienia SEP. Najważniejsze jest zapisanie się na kursy sepowskie, które pozwolą na zdobycie wiedzy koniecznej do zdania egzaminu. Dopiero po zakończeniu kursu możliwe jest podejście do egzaminu, którego organizacją zajmuje się Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Ta sama organizacja wydaje uprawnienia osobom, które pomyślnie zdały egzamin. Warto wiedzieć, że SEP szkolenie przeznaczone jest dla każdej osoby, która ukończyła 18. rok życia i posiada przynajmniej podstawowe wykształcenie.
Wiele mówi się także o tym, że szkolenia SEP są bardzo drogie. Otóż, nie jest to prawdą. Szkolenie w podstawowym zakresie może kosztować jedynie kilkaset złotych. Co ciekawe, w tej cenie zazwyczaj mieści się również opłata egzaminacyjna, a także koszt wydania uprawnień. Kursant nie musi obawiać się o dodatkowe, ukryte koszty.
Same uprawnienia nie są wydawane dożywotnio. Z racji tego, że branża energetyczna rozwija się wyjątkowo szybko, a przepisy prawa zmieniają się z roku na rok, uprawnienia ważne są jedynie przez okres 5 lat. Po tym czasie należy powtórzyć szkolenie SEP i jeszcze raz podejść do egzaminu.
Egzamin odbywa się w formie ustnej. Kandydat nie otrzymuje za niego żadnej oceny – jego wynik może być pozytywny bądź też negatywny. Każda osoba, która chce przystąpić do egzaminu musi nastawić się na to, że nie tylko będzie musiała odpowiadać na zadawane przez komisję pytania, ale także – być może zmierzyć się z zadaniami praktycznymi.