Usuwanie ósemek czasami jest koniecznością.
Zęby ósemki często nazywane są zębami mądrości. Wyrzynają się znacznie później niż inne, niekiedy nawet w wielu trzydziestu kilku lat. Niekiedy wyrzynają się pod nieprawidłowym kątem, są szczątkowe, podatne na próchnicę. Takie zęby lepiej po prostu usunąć, tym bardziej, że nie są niezbędne w jamie ustnej. Niestety nie usunie ich każdy dentysta. Konieczny tu jest chirurg stomatolog Tychy.
Usuwanie ósemek wymaga zabiegu chirurgicznego
Między innymi z uwagi na położenie ósemek zebu i z uwagi na to, że są szczątkowe, nie można ich tak po prostu wyrwać. Konieczny jest chirurg szczękowy Tychy, który odpowiednio natnie dziąsło i usunie ząb. Przed podjęciem decyzji o ich usunięciu, warto jednak zastanowić się czy trzeba je usuwać i wyrzucać. Jest bowiem pewna alternatywa. Chirurg stomatolog Tychy może je przeszczepić w miejsce, w którym brakuje innego zęba. Taki przeszczep to bardzo dobre rozwiązanie, dużo zdrowsze dla organizmu niż wstawianie sztucznego implantu. Przeszczep ósemki wymaga oczywiście innych działań niż te, które są konieczne tylko przy ich usunięciu. Chirurg dentysta Tychy musi w dziąśle przygotować miejsce, w które daną ósemkę przeszczepi, wykonać to i wzmocnić przeszczepioną ósemkę, by zrosła się z dziąsłem. Najczęściej chirurg szczękowy Tychy wstawia specjalną szynę, która łączy przeszczepioną ósemkę z innymi zębami, a po wygojeniu rany i w chwili, gdy już się osadzi w nowym miejscu, po prostu ramę usuwa.
Postępowanie po przeszczepie lub usunięciu ósemki
Niestety po usunięciu ósemki lub jej przeszczepieniu, może wystąpić obrzęk i dolegliwości bólowe. Chirurg dentysta Tychy poinformuje z pewnością pacjenta, że nie powinien do czasu wygojenia rany pić gorących napoi, kawy, herbaty. Nie może tez palić papierosów. Niekiedy wskazane są zimne okłady pomagające zredukować obrzęk i uśmierzyć ból. Zdarza się, że konieczne jest zażywanie przez jakiś czas tabletek przeciwbólowych i powstrzymanie się od dużego wysiłku – ciężkich prac czy treningów obciążających organizm. Na szczęście czas, w którym potrzebne są te ograniczenia nie trwa długo. Już po tygodniu – dwóch, dentysta może zamknąć ranę i usunąć szwy. Kilkanaście dni później dojdzie do całkowitego zagojenia dziąsła. Wtedy można zrezygnować z ograniczeń i zacząć normalnie jeść i działać. Oczywiście jeśli po usunięciu lub przeszczepieniu ósemki dzieje się coś niepokojącego, konieczna jest wizyta u dentysty, w celu rozpoczęcia koniecznego leczenia.