Zastosowanie podestów ruchomych
Coraz częściej spotykamy się z różnego rodzaju zastosowaniem podestów ruchomych po za branżą budowlaną. Wykorzystanie zwyżek jest doskonałym i bezpiecznym rozwiązaniem przy pracach na wysokościach.
Jak wykorzystać podnośniki elektryczne i spalinowe w pracy?
Zwyżki są idealnym zamiennikiem rusztowań czy drabin, na których praca niesie za sobą duże niebezpieczeństwo. Dzięki podnośnikom ruchomym znacznie ograniczyła się liczba wypadków na wysokościach.
Podnośniki budowlane można zobaczyć przy różnego rodzaju usługach począwszy od mycia okien czy elewacji na wysokościach, poprzez prace montażowe takie jak: instalacja dekoracji, banerów reklamowych, konstrukcji stalowych, elektryki, klimatyzacji czy wentylacji.
Niewątpliwe możliwość pracy na zwyżkach, a tym samym zrobienie kursu na operatora podestów ruchomych daje szerokie spektrum do realizacji specjalistycznych prac wysokościowych. Należy pamiętać, że kurs na operatora musimy przeprowadzić w certyfikowanym ośrodku szkoleniowym, gdzie uzyskamy wiedzę teoretyczną, a także praktyczną.
Szkolenie takie musi się zakończyć Państwowym egzaminem UDT. Urządzenia takie jak podesty są przystosowane do skomplikowanych prac w trudno dostępnych miejscach na wysokościach, dlatego ważne jest aby dobrać odpowiedni podest do wykonywanych czynności przez wykwalifikowanego pracownika.
Obecnie na rynku wynajmu podestów ruchomych mamy do wyboru wiele maszyn takich jak: podnośniki teleskopowo-przegubowe, nożycowe, w dieslu lub elektryku. Do bardziej skomplikowanych prac można użyć podestów masztowych lub podnośników specjalistycznych typu „pająk”.
Reasumując praca na wysokościach wymaga użycia specjalistycznego sprzętu z aktualnymi badaniami UDT jest to niezbędne aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracownikom przebywającym na podestach i w ich otoczeniu.
Obsługa podestów ruchomych a bezpieczeństwo
Nie od dzisiaj wiadomo, jak istotne jest zachowanie bezpieczeństwaprzy pracy na podestach ruchomych, a także jak ważną rolę pełni operator podczas pracy na zwyżkach.
Bezpieczna praca na wysokości wiąże się z zachowaniem wszystkich zasad BHP, a także z ogromną wiedzą i odpowiedzialnością jaką przyjmuje na siebie operator podestów ruchomych, który bez odpowiedniego szkolenia na podesty ruchome i uprawnień nie może pracować na wysokościach.
Każdy operator podestów ruchomych musi pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przed rozpoczęciem prac wysokościowych. W dużej mierze to właśnie od operatora zależy czy ta praca będzie przebiegać komfortowo i bezpiecznie.
Do operatora podestów ruchomych należy:
• Wybór odpowiedniego podnośnika ruchomego;
• Zabezpieczenie miejsca pracy podnośnika;
• Sprawdzenie podestuprzed przystąpieniem do prac;
• Zapoznanie się z dokumentacją techniczno-ruchową zwyżki;
• Dobór odpowiednich środków ochrony osobistej;
Wszystkie te wymienione czynności sprawią, że praca na podnośnikach stanie się bezpiecznia komfortowa.